Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  GaleriGaleri  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

GTA tüm serisi burda

YazarMesaj
TürKing
Genel Kurmay Başkanı
Genel Kurmay Başkanı
TürKing

GTA tüm serisi burda Empty
MesajKonu: GTA tüm serisi burda   GTA tüm serisi burda Icon_minitime5th Ağustos 2008, 17:33

GTA Grand Theft Auto oyununu bilmeyen yoktur sanırım. Bu oyunun ilk versiyonu 1997 yılında yayınlanmıştı ve artık oyun yapımcıları tarafından ücretsiz olarak internet sitesinden indirilmesine imkan tanınıyor. Biz de nostalji yapmanız için bu oyunu sizlere sunuyoruz. Haydi, sokaklar ele geçirmen için seni bekliyor!

Gta 1 Ful Download

GTA tüm serisi burda Thumb_151459561
Grand Theft Auto 2 oyununun full versiyonu.Rockstar Games oyunu klasikler serisine eklediği için artık full versiyon olarak oynayabilirsiniz.Nostalji sevenlere

Gta 2 Full Download

GTA tüm serisi burda Thumb_636076398

Grand Theft Auto diyince aklıma birçok şey geliyor. Ama en önemlisi bir oyunda yapılamayacak herşeyin bu oyunda yapılması. Hiçbir oyunda sizi bir şehre bırakıp "istersen taksicilik yap para kazan, istersen adam öldür para kazan, istersen mafya için çalış para kazan" demiyorlar. İşte burada GTA farkı hemen gözümüze çarpıyor. Koskoca bir şehir ve canınız ne isterse onu yapmakta özgürsünüz.

GTA Özgeçmişi

GTA ilk defa PC'ler için 1997 yılında çıkmıştı. Tepeden görünüş bir adamı yönetmek ilk başka kimseye çekici gelmemişti. Ama oyunu oynayıp amacın hiçbirşey olduğunu görünce oyunun binlerce kopyası satıldı. Daha sonra GTA 2 çıktı. İşte o zaman ciddi anlamda yer yerinden oynadı. Çok daha gelişmiş bir grafik motoru ile inanılmaz bir oyun olmuştu. Artık GTA herkezde bir alışkanlık haline gelmişti ve merakla GTA 3'ün nasıl bir oyun olacağı konusunda kulaktan kulağa dedikodular yayılmaya başlamıştı.

Üç Boyut mu? Harbi mi?

GTA 3'ün belkide en önemli özelliği 3 boyutlu olması. Çoğu kişi GTA'nın bu noktaya geldiğinde 3 boyutun oyunu bozacağını düşünüyorlardı. Ama çoğu kişi yanıldı. Çünkü böyle grafikler beklemiyordu. Arabalar, insanlar, binalar inanılmaz dizayn edilmiş. Tabiki bu derece bir oyunun Loading ekranı rahat 30 dakika sürer diyede hiç kafanızı yormayın çünkü yaklaşık 20 saniyede yüklüyor ve oyun içinde başka bir Loading yapmıyor. Karakterin 3 boyutlu olması gerçekten güzel olmuş. Ama illaki ben tepeden görmek istiyorum nostalji olsun diyenler de unutulmamış. Kamera açısını değiştirip (c) tepeden görünüş ile oynamak mümkün.

Liberty City

GTA 2'yi gördüğümde şehir gerçekten abartı büyük gelmişti. Çoğu zaman kaybolur yolu bulmaya çalışırdım. GTA 3 bu konuda üşenmemiş ve inanılmaz devasa bir şehir yapmış. Oyunu ilk başladığımızda sadece 1. bölümünü oynadığımız şehirin 3 bölümün sadece 1. olduğunu düşününce hala daha inanasım gelmiyor. Bu sefer şehire pek çok şey eklenmiş. Eski sürümlerde olmayan Hava Alanı, Baraj ve birde Liman var. Şimdi bunları koymuşlar ama bizim ne işimize yariycak demeyin yazının devamını bekleyin. Ayrıca şehirde zaman zaman Yağmur, Sis gibi doğal olaylarda oluyor ve yaptığınız işi engelleyebiliyor. Mesela kovalamalı bir görevde yağmur yağması işi iyice zora sokabiliyor. Böyle durumlar için görev almadan önce yağmurun durmasını beklemek gerekiyor. Liberty City bize birden çok iş olanağı sunuyor. Bir taksi çalıp taksicilik yapabilir, polis arabası ile suçluları kovalayabilir, ambulans ile yaralıları taşıyabilir hatta ifaiye arabası ile yangınları söndürebilirsiniz. Seride bulunan arabaya bomba takan yerler, boyayan tanınmiycak hala getiren yerler vede silah aldığımız yerler GTA3'dede var. Yanlız bu yerleri ezberleniz gerekiyor çünkü göreviniz olmadıkça bu yerler haritada özel olarak işaretlenmiyor. Şehirde artık gece gündüz kavramıda var. Bence çok iyi ayarlanmış. Sağ üst köşedeki saate göre akşam, gece veya gündüz oluyor.

Yürümek mi?

GTA bilindiği gibi onlarca arabayı çalıp yürüme derdinden kurtulduğumuz bir oyun. GTA 3'te bu olay dahada genişletilmiş. Artık gitmek istediğimiz bir yere araba dışında Tren, Metro, Bot gibi şeylerlede gidebiliriz. Ha birde Uçak var ama kullanıp kullanılamadığı süpriz kalsın. Eskisinde olduğu gibi GTA3'dede arabalara çok özen gösterilmiş. 50'den fazla araba çeşidi var. Herbirinin ayrı özellikleri var. Bazısı çok hızlı giderken yola tutunamama gibi eksileri var mesela.

Hepinizi Öldürücemmmmm!

GTA'nın belkide en çok sevilen tarafı şehri dağıtmaktır herhalde. Elinize aldığınız bir silah ve hızlı bir araba ile bunu yapmak gerçekten çok zevki. Seride olduğu gibi bu oyundada bir yayayı ezdiğinizde yada kötü birşey yaptığınızda polis sizi gözetim altına alıyor. Ekranın sağ üst köşesinde polisin sizi ne kadar sevdiğiyle(!) ilgili bir gösterge var. İlk 2 yıldızı almak çok basit. Arabanızla 4-5 kişi ezdiğinizde direk 2 yıldız veriliyor. 2 yıldız demek polisler sizi arıyorlar demek. Gördükleri yerde direk silaha davranıcaklar demek. Eğer dahada abarıp 2-3 polis daha öldürürseniz 3 yıldızınız oluyor ve işte o andan itibaren polisler allah yarattı demeden hatta sivilleri düşünmeyip üstlerinden geçerek size saldırmaya başlıyorlar. Bazı yollara ufak barikatlar kuruyorlar. Bu arada sesleri dinlerseniz sizi bir polis helikopterinin izlediğini de fark edersiniz. Bu andan itibaren eğer 1-2 polisi arabasıyla birlikte havaya uçurursanız 4. yıldızınız ile beraber SWAT ekibi sizi karşılıyor. SWAT'lar polislerden biraz daha iyiler. Ama arabalarını çalıp kaçmak hiçde zor değil. Bu arada SWAT arabalarının zırhlı ve 100 armor'lu olması işimize gelmiyor değil. Burdan itibaren artık oyunda adrenalin hat safhada. 5. yıldızı almanız ile peşinizde artık FBI var. FBI'ların çok hızlı ve sağlam arabarı var. Ayrıca sizden daha sapıtıklar. Sırf sizi yakalamak için sokaktaki insanlar hatta kendi adamları dahil rahatlıkla üstlerinden geçebiliyorlar. 6. yıldızı almaya başardıysanız bence bir doktora görünün derim ben . Artık peşinizde ordu kuvvetleri var. Kamyonlardan kaçmak sorun olmuyor ama Tanklar biraz sorun yaratıyor. Size dokunmasıyla altında can vermeniz sadece 2-3 saniye alıyor.

Sona Yaklaşırken....

Sağlık olayıda eskisi gibi değil. 100 olan sağlığımız kurşun yedikçe azalıyor. Şehrin farkı yerlerinde sağlık arttıran paketler var. Birazda görevlerden söz etmek istiyorum. Oyunda 73 adet görev var. Tabiki taksicilik veya itfaiyecilik buna dahil değil. GTA ile bütünleşmiş bomba işlerinden bir arkadaşımızın kız arkadaşına taksicilik bile yapıyoz. Bunların dışında tabiki gizli görevlerde var. Eskisi gibi ücra köşelerdeki arabaları çalarak alıyoruz bu görevleri. Mesela bir tanesinde küçük radyo kontrollü bir araba ile banka arabalarını uçurmanız isteniyor. Bunun dışında çok ilginç görevlerde var. Bir görevinizde hızlı bir araba alıp şehirde düzenlenecek yarışa katılmanız isteniyor. Gerçekten çok iyi düşünülmüş. Müzikler ise gene harikalar. Zaten GTA bence müzikleri ile çok ses getirmişti. GTA3'de bu olaya devam etmiş hatta devam etmekle kalmamış abartmış. Bilindiği gibi her arabaya bindiğinizde farkı bir istasyon çıkıyordu. GTA3'de bu istasyonları değiştirebilme gibi bir özellikte verilmiş. Toplam 9 farkı istasyon var. Bu arada çok dikkatimi çeken bir istasyon var. Chatterbox FM. Burada devamlı konuşmalar, talk-showlar yayınlanıyor. Dinlerken gerçekten bir Türk istaysonu dinler gibi hissettim kendimi. Ayrıca artık bir çağrı cihazınada sahibiz. Mesela silah satan yere yeni bir silah geldiğinde yada stokta yokken değildiğinde size "silahlar geldi bi ara uğra" şeklinde bir mesaj çıkıyor. Tabi sadece bu değil yeri geldiğinde büyük babalardanda bu yol ile görevler alabiliyorsunuz.

Son Sözler :

Gta serisi herkezin bağımlılıkla oynadığı bir seri idi. GTA3 bunu dahada ilerletti. Oyunun artık 3 boyutlu olması inanılmaz güzel. Bol çeşit görevler, çok sıkı müzikler, kullanılcak onlarca çeşit araçta cabası. Bence seriyi oynayanlar için mükemmel bir devam oynamayanlar için ise güzel bir başlangıç olabilir. Şehrin devasa olmasına alışmak biraz zaman alabiliyor. Özellikle silah satan yerlerin ezberlenmesi gerekiyor. Çünkü bu dükkanlar dışında silah bulmak çok zor. GTA3 çok iyi bir makinede istemiyor. Poligonlar çok düşük tutulmuş. Ama buna rağmen grafikler bir harika. Şiddet ile tavsiye edilir.
http://www.avrasyatasarim.com
TürKing
Genel Kurmay Başkanı
Genel Kurmay Başkanı
TürKing

MesajKonu: Geri: GTA tüm serisi burda   GTA tüm serisi burda Icon_minitime5th Ağustos 2008, 17:34

Gta 3 Full Download

GTA tüm serisi burda Thumb_999858714

2002 yılında GTA 3`ü nihayet PCde oynayıp bitirme fırsatı bulmuştum.O zamanlar Vice City`den falan haberim yoktu tabii.Bir arkadaşımın beni kolumdan tutup zorla Playstation 2 salonuna sürüklemesi sayesinde Vice City ile tanışma fırsatı buldum.Arkadaşımla salona geldiğimizde yeni bir oyun göstereceğini, nasıl goller atacağını ısrarla göstermek arzusuyla uyuz futbol oyununa dalmış, dili dışarda, ağzından salyalar akıtarak elindeki kolu bir sağa bir sola sallıyordu.Bende can sıkıntısına millet etrafta neler oynuyor diye göz gezdiriyordum.Bir baktım biri GTA oynuyor.Dikkatle baktığımda oynadığının GTA 3 olmadığını farkettim.Hemen büyük bir merakla oynayana oyunun ne olduğunu sordum.Aldığım cevap "GTA Vice City" oldu.Hemen bilgisayarımın başına koştum ve araştırmaya başladım.Yine beklenildiği gibi olmuştu: GTA Vice City şimdilik PS 2 için piyasaya sürülmüştü.O an nasıl sinirlendim, nasıl hayal kırıklığına uğradım anlatamam.Oyunu oynamam için gerekli tek şeyin PS 2 olduğunu anladım.Artık arkadaşımla beraber PS 2 salonuna gidiyorduk.O yıllardır bıkmadan oynadığı futbol oyununu bende yeni GTAyı koro hâlinde ağzımızdan salyalar akıtarak oynuyorduk.Allah`tan PC için çabuk çıktı yoksa paraya kıyıp PS 2 alacaktım. Yazının girişinden de anlaşılacağı gibi bu yazımızda efsanenin devamı olan GTA Vice City oyununu yine "Oyunlife" farkıyla inceleyeceğiz.Bakalım GTA Vice City övüldüğü kadar iyi mi?

Bir dakika ben GTA oynayacaktım, film falan istemedim.Yanlış oldu herhalde?

Oyuna yine efsane GTA 3`te olduğu gibi film gibi bir girişle başlıyoruz.Hapisten yeni çıkan adamımız Tommy Vercetti ayağının tozuyla patronu Sonny Forelli için iş yapmaya koyuluyor.Sonny Tommy`i Vice City`e yolluyor ve Tommy şehire gelir gelmez hemen değiş tokuşun yapılacağı yere gidiyor.İşler bu kez beklenildiği gibi gitmiyor ve tam takasın yapılacağı anda kimliği belirsiz şahıslar alıcı ve satıcı tarafın adamlarını deli gibi taramaya başlıyor.Kurşunlardan şans eseri kurtulan Tommy arabaya atlayarak olay yerinden zar zor kaçıyor.İşte asıl olay burada başlıyor.Tommy koca şehirde yapayalnız ve tek tanıdığı takas sırasında arabada olduğu için ölmeyen tırsak avukat Ken Rosenberg.Oyunda değiş tokuşu bozup, malları alan kişiyi bulmaya çalışacağız ve bunun için büyük bir mücadeleye gireceğiz.Şehirdeki gangesterler, iş adamları, serseriler, baronlar...Sormadığımız adam kalmayacak ve bilgi almak için bu kişilerin isteklerini yerine getirmek zorunda kalacağız.Sonucunda bilgiden çok daha fazlasını elde ediyoruz.Kısacası yine entrikalarla dolu bir konu bizi bekliyor.

Cennet gibi ada...Aaaa!Herif yüzme bilmiyor!

Oyun Vice City adında bir adada geçiyor.Değişen tek şey oyunun geçtiği şehir değil elbette.Oyuna bir çok araç, silah ve karaktere özellikler eklenmiş durumda.Artık oyunda motosiklet ve helikopter kullanabiliyoruz.Bu iyi bir haber.Sadece araba kullanmaktan gına gelmişti.Oyunun grafik ve fizik motoru tamamn yenilenmiş.Bu da oyunu daha güzel yapmış.Karakter modellemeleri GTA 3`e göre daha iyi, fizik olayları daha da gerçekçi olmuş.Kullandığınız ağır bir kamyon keskin virajı hız düşürmeden alamazken çok hızlı son model bir arabayla rahatça ani dönüşler yapabilirsiniz.Motosikletten düşme olayı güzel olmuş ancak adamın yuvarlanmak yerine uçması biraz komik kaçabilir.Fizik olaylarındaki araba çarpınca bir yere savrulmak yerine aracın önünde anında geberme hatası hâlâ devam etmekte.Kendinizi birden yola atmayın sonra pişman olabilirsiniz.Fizik motorundaki bir diğer kusurda motosikletle birine çarptığınızda hiç birşey olmamış gibi yolunuza devam etmeniz.Normalde adamımızında motosikletten düşmesi gerekirdi ama napalım?Bunada şükür!Oyuna yeni araçlar eklendi demiştik.Bu yeni araçlar çeşit çeşit helikopterler, motosikletler ve su uçağından başka birşey değil.Ancak yinede motosikletin oyuna eklenmesi beraberinde seriliğide getiriyor.Artık trafikte seri olup istediğiniz yere çok çabuk gidebileceksiniz.Tabii bir yere çarptığınızda bu pek mümkün olmayacaktır.O yüzden dikkatli kullanmanız gerekiyor.Motosiklet kazaları çok ciddi can kaybına neden oluyor.Bir anda full zırhınız ve %50 sağlığınız gidebilir tek çarpmada.Oyuna eklenen helikopterler aslında yapılabilecek en büyük yenilik olmuş.Bir helikopter bulursanız zaten küçük olan Vice City`i baştan başa 2 dkda dolaşmanız işten bile değil.Bunun haricinde oyuna yeni silahlar ve silah sistemi eklenmiş.Artık karakterimiz her kategoriden bir silah taşıyor ve aynı kategorideki bir silahı almak için elindekini bırakması gerekiyor.Bunu yaptığında silahını ve yedek şarjörleri kaybediyor.Oyunda yeterli çeşitte ve her zevke uygun silahlar var.Silah konusunda bir skıntı yaşanmayacağını belirteyim hemen.Karaktere yeni özellikler eklendi dedik.Ancak cennet gibi dört yanı deniz olan bir adadaki karakterin yüzme bilmemesi GTA 3`ün aksine oldukça fazla göze batıyor.Yaptığınız en küçük hatada denize uçuyorsunuz ve Tommy yüzme bilmediği için boğuluyor.Sonra silahlarınıza ve 100$ paranıza elveda diyorsunuz.Sinir bozucu bir durum.Birazda eklenen yeni özelliklerden bahsedelim.Aslında üç tane yeni özellik var fazla sayılmaz.İlk özellik aksiyon özelliği.Çalan telefonunuza bakmaya ve ya aynı kategorideki farklı silahı almaya yarıyor.İkinci özellik seyir hâlindeyken araçtan atlama.Bu özellik sayesinde yanan aracınızdan seyir hâlindeyken kurtulabilirsiniz.Araçtan atlamanız motosikletler haricinde haricinde hızınıza göre sağlık götürüyor fakat sağlık 5 olduğunda artık araçtan atlamakta özgürsünüz Tommy`e birşey olmuyor.Üçüncü ve son özellik artık adamımız eğilebiliyor.Siper almak ve ya daha etkili ateş etmek için kullanılabilir bir özellik.

Aaaaa!Konuştu!Vallahi konuştu!

Rockstar Games bu kez işi sıkı tutmuş ve GTA 3`te ne kadar eksik varsa kapatmaya çalışmış.Hatırlarsanız GTA 3`teki adam konuşmuyordu ve görev almaya gittiğinde hemen pat diye görev verip sepetliyorlardı çocuğu.GTA Vice City`de bu sistem değişmiş.Görev alırken Tommy`de konuşuyor, duygularını, fikrini belirtiyor.Sadece görev alırken değil her zaman konuşabiliyor.Onu daha çok adam döverken, polis kovalarken, araba çalarken, para alırken konuşur vaziyette bulabiliriz.Özellikle çaldığı araçtaki insanların cinsiyetine göre hitap etmesi beni çok şaşırttı.Rockstar gerçekten bu sefer çok çalışmış.

Bu herifte hiç motosiklet kullanmayı bilmiyor.Sabahtan beri 10 kere düştü!

Oyuna yeni araçlar eklendiğini daha önce belirtmiştik.Bu araçlar motosikletler ve hava taşıtlarıydı.Değişen ve yeni eklenen tekneler ve arabalar var ama bu iki araç gibi ilgi çekemezler, o yüzden hiç anlatıpta kendimi yormayayım.Oyunda motosikletlerin önemli bir rolü var.İstediğiniz bir yere çabucak ulaşmanızı sağlıyorlar ancak en ufak bir hatada yere yapışmanıza ve ya ölmenize sebep olabiliyorlar.Bu yüzden kullanmakta usta olmadığınız sürece motosiklet tercih etmeyin, etseniz bile yavaş kullanmaya özen gösterin yoksa ne olduğunu anlamadan tahtalı köye tek kişilik sadece gidiş bilete sahip olabilirsiniz.Oyundaki en avantajlı araç şüphesiz helikopter.İstediğiniz yere neredeyse ışınlayan bir araç.Ekleyenden Allah razı olsun.Özellikle zamanlı görevlerde hızır gibi yetişebiliyor yardımınıza.Ayrıca pervanesiyle istediğiniz insanı anında biçebilirsiniz.Çok amaçlı bir taşıttır kendileri.

Bak çocuğum bu minigun.Ne kadarda mini değil mi?

Araçlardan bahsetmek olurda silahlardan bahsetmemek olur mu?Olmaz tabii.Yine her zamanki gibi silahlarımızdan ve işlevlerinden kısaca bahsedeceğiz.Oyunda bol miktarda silah seçenekleri var.Seçin, beğenin, kullanın sizin anlayacağınız.Hemen silahlara göz atalım:

Yumruk: Adı üstünde Tommy`nin yumruğu.Çaktığı kişide geçici şimşek görmeye sebep olabilir.

Muşta: Muhteşem bir alet.Fazla dövüş sevmeyenler için ideal.Tek vuruşta düşmanı yere seriyor sonra iki tekme tamamdır, herif mort.

Tornavida: Bazı vidası gevşeklerin vidalarını sıkmak için ideal bir araç.Aynı zamanda insanlar üzerinde delik açmaya da yarıyor.Fazla kullandığım bir alet değil, tavsiye etmem.

Çekiç: Normalde çivi çakmak için kullanılan çekiç oyunda insan çakmak için kullanılıyor.Siz yeterki çakmayı kafaya koyun, adam bulması kolay.

Bıçak: Meyve bıçağı hudlu kasap bıçağı tarzı enteresan bir bıçak.Sokmadığınız sürece öldürücü olmaz.Tommy ancak 3. hamlede bıçağı sokabiliyorki buda zaman kaybı demek.Benim tavsiyem bıçakla falan uğraşmayın direk paraya kıyıp bir testere alın.

Satır: Düşmanlarınızı kuşbaşı doğramak için ideal olabilir ancak çok zayıf bir silah olduğunu söylemeliyim.Düşmanınızı öldürmeye çalışırken ömrünüz geçebilir.

Kasap Bıçağı: İhtişamlı kalın ve büyük bir bıçak.Ancak görünüşe aldırmayın fos çıkıyor alet.Bıçakla aynı zararı veriyor.Bunun yerine bıçak taşıyın daha iyi en azından koşarsınız.

Katana: Şişçilerin arayıpta bulamadığı silah.Kesinlikle önerilir.İstediğiniz kişiyi garanti eşek cennetine yollar.İster kafasını kesin ister herife sokun.Keyfiniz bilir...

Testere: Oyundaki en psikopat silah ve en vahşet silahlardan biri.Üzerinde kullanıldığı insanı kesin öldürür, affetmez.Ayrıca üzerinde kullandığınız araçta sağlam parça bırakmaz.Patates gibi soyar valla.

9mm Pistol: GTA serisinin olmazsa olmazlarından.Fazla söze gerek var mı?Bir şarjöründe 17 mermi var ve 3 mermide can alıyor.Ucuz ve kullanışlı bir silah.

.357: 6 mermi kapasitesi olan, kullandığınızda oha falan olacağınız manyak bir silah.İnsanları tek mermide eşek cennetine postalıyor, araçlar 6 mermide havaya uçuyor.9mm pistol yerine önerilir.

Shotgun: Bildiğin dedenin av tüfeği.Şarjör derdi yok.İnsanları iki atışta, araçları uzaklığa göre 4-5 atışta indiriyor.Ucuz etin yahnisi olayı kısacası.

Ağır Shotgun: Dehşet bir pompalı.Seri değil ama tek atışta adam öldürüp araç patlatabiliyor.Az ve öz silah kullananlara önerilir.

Seri Shotgun: Oyundaki en vahşet silahlardan biri.7 fişek kapasitesine sahip.Çok hızlı bir şekilde fişekleri harcayabiliyor.Ne olduğunu anlatmadan adam öldürebilir ya da araç patlatabilirsiniz.

Tech-9: 50 mermi kapasiteli şarjöre sahip Micro SMG silah.Yürürken ateş edebileceğiniz silahlardan.Araçta Drive-by yapmak için kullanılabilir.Normal kullanımda 9 mm pistolden farksızdır.Kısaca 50 mermi kapasiteli 9mm pistol diyebiliriz.

Mac10: Yürürken ateş etmek isteyenlerin kullanması gereken 30 mermilik şarjöre sahip Micro SMG tipi bir silah.Çok güçlü değil ancak seri oluşu sayesinde çok rahat adam öldürebilirsiniz.Ancak araç patlatmada kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Uzi: 30 mermilik şarjörü olan SMG tipi bir silah.Seri mermi atışıyla istediğiniz herifi süzgeç yapmanız hiçte zor değil.Tüm şarjörü boşalttığınızda ancak araç yakabiliyor.Araçlar üzerinde kullanmanız tavsiye edilmez fakat adam öldürecekseniz bundan iyisi yok.

MP5: Oyundaki en dehşet SMG silah.30 mermilik şarjörü var ve şarjör bitmeden üzerine sıktığınız aracı patlatabilirsiniz.İnsanlar içinse fazla söze gerek yok kesinlikle üzerinde kullandığınız herifte havalandırma delikleri açar.

Krugger: M4`ün daha yavaş olan versiyonu.Şarjör sayısı ve kullandığı mermi tipi M4 ile aynı.Ancak M4 kadar seri olmadığı için daha ucuz.

M4: Seri ve öldürücü.Fazla söze gerek yok.Araçları tek şarjörde patlatabilirsiniz.

Molotov Kokteyli: Bir GTA klasiği.Barbekü sevenler için ideal silah.Yakınınıza atmadığınız sürece sorun yaşamazsınız.

El bombası: Attığınız yerde vahşet yapan güzel bir top.Araba imhasında kullanmanız şiddetle tavsiye edilir.

Kumandalı El Bombası: Sinsice katliam yapmak istiyorsanız bu silah tam size göre.Bombayı istediğiniz yere atın ve istediğiniz zaman kumandasıyla patlatın.Her eve lazım.

Flamethrower: İnsan yakmayı hobi edinenler için dehşet saçan ideal bir silah.Araçlar üzerinde kullanmak pek sağlıklı değildir.

Bazoka: Tek rokette helikopter, araba, motorsiklet, tekne, insan, artık önünüzde ne varsa...Hepsini sorgusuz sualsiz indirebilirsiniz.Tam bir infaz silahı.

Minigun: Adına bakıpta minik birşey beklemeyin.Aksine Tommy`nin taşımakta zorlandığı 500 mermilik hayvani kapasiteye sahip tam bir vahşet silahı.4-5 mermide araba patlatır, tek mermide adam öldürür,...herşey var bu silahta!Oyundaki en güçlü 2. silah.Yalnız polis helikopterleriyle ufak bir sorunu var.

M60: 100 mermiye sahip helikopter düşmanı bir silah.Polis helikopterlerini 20-30 mermide indirir.Ağır bir silahta değil Tommy zorlanmıyor taşırken.Vahşet kapasitesi minigun ile aynı.Oyundaki en iyi silah.

Sniper: Bildiğimiz sniper.Şarjör sorunu yok, seri değil ve kodumu oturtuyor.

Seri Sniper: Bildiğin gibi değil.Taramalı gibi tak tak mermileri arka arkaya sıralayabilirsiniz.Şarjörü 7 mermi alıyor.Tek mermide adam öldürme, tek şarjörde araba patlatma garantisi var.

Genel bakış...ama çok genel!

Genel olarak baktığımızda GTA Vice City, GTA 3`ten daha fazla eğlence vaadediyor.Oyunun müziklerinin 80li yıllara ait olması bazılarını memnun etmeyebilir.O arkadaşları şimdiden MP3 kanalını kullanırken görebiliyorum.Oyunun çevre sesleri yine kabul edilebilir düzeyde ve kulağı rahatsız etmiyor.Grafikler yeterli seviyede çok detaya önem vermiyorsanız bu oyunu kesinlikle grafiksel yönden seveceğinize eminim.Doom 3 grafiği bekleyen arkadaşlarda şimdiden bu hayalden vazgeçsinler.Zaten GTA oyunlarında esas olan grafik değil eğlencedir.GTA`nın grafik motoru değişmese bile verdiği zevk aynı kaldığı sürece oynanmaya devam edecektir.Mantıklı olarak bir GTA oyuncusuda grafik beklemez zaten bu oyundan.

Karar!Yaz kızım:"..."

Sonuç olarak yine aşmış bir GTA oyunuyla karşı kaşıyayız.Eğer GTA 3 oynadıysanız ve oynanıştaki bazı şeyler sizi gıcık ediyorsa ya da yeni senaryo ve yeni bir şehir eşliğinde oynamak istiyorsanız GTA Vice City`i mutlaka denemelisiniz.Emin olun size istediğinizden fazlasını verecektir.

Gta VC Tek Link

En son TürKing tarafından 5th Ağustos 2008, 17:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
TürKing
Genel Kurmay Başkanı
Genel Kurmay Başkanı
TürKing

MesajKonu: Geri: GTA tüm serisi burda   GTA tüm serisi burda Icon_minitime5th Ağustos 2008, 17:34

GTA tüm serisi burda 5191GTA20SA20PC1

GTA tüm serisi burda 6078gta_sa5

Flash Get Download

Uzun süren oyun serilerini devam ettirmek çok güç bir iştir. Seriye ait çıkarılan her yeni oyunda oyuncuların beklentileri dikkate alınmalı, yeni oyunu eskisinden farklı kılacak pek çok yenilik getirmeli ve yeni oyunu eskisinden daha güzel yapmalıdır yapımcılar. Biz oyuncuların da gördüğü üzere bu hiç de kolay bir iş değildir. Pek çok seri vardır ki ilk oyundan sonra gelenler ancak onun zayıf birer gölgesi olabilmiştir (Tomb Raider serisi mesela). Bazı seriler de vardır ki çıkan her yeni oyunda seri bir ya da birkaç adım daha ileri taşınır, yenilikler bitmez ve en önemlisi bu yenilikler güzeldir, oyuncuyu mutlu eder ve bazen de şaşırtır. Bu serilerin yapımcılarının sırrı nedir bilinmez, ancak madem üzümü yiyoruz bağını da sormayıverelim. İyi seri denince de akla ilk GTA serisi ve Rockstar Games gelir. Her yeni GTA oyununu bir öncekinden daha büyük, daha eğlenceli ve daha güzel yapabilmiştir Rockstar.GTA serisinin son oyunu San Andreas da buna bir istisna değil.

Wassup Nigga'

Aslında böyle bir oyunu anlatmak çok zor bir iştir. Anlatacak, açıklayacak özelliğin neredeyse sınırı yoktur. Ben en iyisi hikayeden başlayayım. İsmimiz Carl, ya da kısaca "CJ". Beş yıl önce Los Santos'da başımızı belaya soktuğumuz için Liberty City'ye taşınmışız. Ancak eski çete arkadaşlarından gelen haberle sarsılır ve mahalleye geri dönmeye karar veririz. Annemiz öldürülmüştür ve biz bunun arkasındakileri bulup durumu eşitleme isteğiyle yanıp tutuşuruz. Ancak yuvaya döndüğümüzde bizi zor günler beklemektedir. Beş yıl önce kaçtığımız için kendi çetemizdeki arkadaşlarımız bize olan saygılarını kaybetmişlerdir. Önce eski saygınlığımızı kazanmak, sonra da San Andreas'ı temizleyip annemizin intikamını almamız gerekmektedir.

Hikaye tam bir çete hikayesi, diğer çetelerle süren savaş, toplanan haraçlar vs. ile tam bir çete ortamı hakim oyunda. Yer yer silah çalacak, yer yer haraç toplayıp düşman çetelerin adamlarıyla çarpışacaksınız. Görev çeşitliliği açısından San Andreas'da hiç sıkıntı yok. Bir görev hiçbir zaman bir diğerine benzemiyor, bir görevde uyuşturucu kullanılan evi basıp içeridekileri temizlerken, başka bir görevde ordu deposunu basıp silah çalabiliyor, yemek yerken size saldıran düşman çete üyelerini kovalayıp, sokak yarışlarına katılabiliyorsunuz. Birbirini tekrarlamayan görevler sayesinde de oyundan sıkılmıyorsunuz. Buna uzun bir de oyun süresini ekleyince gerçekten uzun ve keyifli bir deneyim bekliyor oyuncuyu.

Yapabileceğiniz şeylerin sayısı o kadar çok ki! Elinizde spreyle şehirdeki diğer çete grafitilerini bulup üstüne kendi çetenizinkini yapabilir, boş vaktinizde spor salonunda vücut ve fitness çalışabilir, saçınıza yeni şekiller verip vücudunuzu dövme ile kaplatabilir, gece vakti bulduğunuz evleri soyabilir ya da lüks mü lüks bir arabayla "pimping" yapmaya çıkabilirsiniz. Taksi, polis ve ambulans görevlerini ise eski oyunlardan hatırlayacaksınız. Yapılacak ek görevler sayesinde oyun gerçekten uzun olmuş. Asıl senaryo bile uzun olduğu ve bu sefer gezdiğimiz alan da eskisine göre kat kat büyük olduğu için oyunu tamamen bitirmek bir hayli zaman alacağa benziyor. Bir oyuncu daha ne isteyebilir ki!

'ey There Homie!

Görsel ve işitsel olarak seri halen aynı üstün çizgisini koruyor. Grafiksel olarak Vice City'ye göre büyük geliştirmeler yapılmış. Araç ve kişi modellemerindeki detay artışı gerçekten güzel olmuş ve göze hitap eder hale gelmiş. Hava durumuna göre de artık yeni efektler bekliyor oyuncuları. Yağmur efekti gözden geçirilmiş ve daha gerçekçi hale gelmiş. Ayrıca artık hava çok sıcak olduğunda görüntü hafif dalgalı hale geliyor ve kendinizi oyunun içinde hissetmenizi sağlıyor. Araç kullanırken de çok hızlandığınız zaman NFS:Underground serisindeki Motion Blur gibi bir efekt giriyor devreye ve hız duygusunu daha iyi yaşıyorsunuz.

Müzikler için ise söylenecek söz yok. Onbir farklı radyo istasyonu her zevke hitap eden müzik çalıyor-ki artık alternatif de dinleyebiliyoruz-ve 90'lı yılların gerçek parçalarını dinleme imkanımız var. Ancak tabi ki kendi zevkim nedeniyle ben en çok K-DST ve Radio-X dinledim. Seslendirmeler her zaman olduğu gibi mükemmel ve profesyonellerce yapıldığı ilk andan itibaren anlaşılıyor. Seslendirmeyi yapan sanatçıların işlerini ne kadar severek yaptıklarını görüyorsunuz oyunu oynarken, ki bence diyalog içeren bütün oyunlarda seslendirme çok büyük önem taşır. Bu sayede kaliteli bir film izler gibi olaylara kaptırıversiniz kendinizi. Pek çok oyun malesef bu önemli noktayı atlamış ve belki de bu yüzden sevilemiştir. Spellforce malesef bu gruba girer ancak GTA ve Mafia gibi oyunları diğer oyunlardan ayıran özelliklerden biri de budur. Seslendirme demişken, oyunun geçtiği ortam nedeniyle çok fazla-gerçeken çok fazla-küfür ve argo geçiyor diyaloglarda. Eğer iyi bir ingilizceniz varsa espriler ve argo konuşmalar sayesinde bol bol güleceğinizi garanti edebilirim.

Seri halen aynı alaycılığını da koruyor. Görevler esnasınaki espriler ve bazı başlı başına komik görevler gerçekten insanın yüzüne bir gülümseme yerleştirmeyi başarıyor. Arabayla düşman çetenin adamlarını kovalarken arabadaki adamlarımdan birinin yemek yemesi ve tren soyarken trenin hareket etmesi yüzünden arabadaki arkadaşıma koli fırlatmak zorunda olduğum görevler beni gerçekten eğlendirdi doğrusu. Tabi bunda seslendirmenin etkisi yadsınamaz.

Drive By!

Bir GTA klasiği olan "yapacak işte sınır olmaması" durumu San Andreas'a katlanarak miras kalmış durumda. Artık keşfedebilecek koca bir şehir değil, üç şehirden oluşan devasa bir eyalet söz konusu. Gidecek, yapacak işlerde sınır yok neredeyse. Her gittiğiniz yerde farklı bir hayat bekliyor sizi.

Gelelim oyunun en eğlenceli kısmı olan ufak yeniliklere. Artık bir RPG oynar gibi karakterimizi geliştirip, güzelleştirebiliyoruz. Eskiden sadece takım olarak elbise alabilirdik ve çok kısıtlı seçeneğimiz vardı. Artık ayakkabıdan kol saatine kadar düzinelerce farklı elbise seçeneğimiz var. Her dükkan bize onlarca seçenek sunabiliyor, ve her dükkan birbirinden farklı elbiseler satıyor, bolluğu bir düşünün. Bununla da bitmedi, artık berbere gidip saçımıza farklı stiller verip, dövmecide vücudumuzu duvar kağıdına çevirebiliriz. Yetmedi mi? O zaman spor salonuna gidip kas yapabilir ya da koşu bandında fazla kilolarımızdan kurtulabiliriz.

Peki bunca detayın oyuna katkısı ne? Şöyle ki, siz vücudunuza ne kadar iyi davranırsanız o da size o kadar iyi davranır. İyi görünen bir vücut yüksek seksapel demek, yüksek seksapel de güzel bayanlar demek. Bilmem anlatabildim mi? Kaslı bir vücudun size iki getirisi olur. İlk olarak karşınızdakini kas gücünüz ile doğru orantılı olarak daha kolay döversiniz ve yeni dövüş hareketleri öğrenirsiniz, ikinci olarak da kaslı bir vücudu bayanlar çok beğenir. Artık combo şeklinde dövüş hareketleri yapabiliyoruz ve dövüşlerde avantaj kazanabiliyoruz. Comboları öğrenmenin yolu ise kaslı bir vücuttan geçiyor tabi ki. Peki fitnessın ne getirisi var? Koşarak ya da bisikletle kaçarken en yakın dostunuz olacak fitness. Ne kadar fitness, o kadar mesafe. Ayrıca fitnessınızı artırarak staminanızı (dayanıklılığınızı) da artırırsınız. Böylece hastanelik olmadan önce daha fazla kurşun, yumruk ya da cop yersiniz.

Kilo demiştim değil mi? Kilo da oyunda etken. Bir kere artık sağda solda sağlık pakedi yok, canınızdan kaybettiğiniz zaman kaybınızı kapatmanın tek yolu yemek yemek. Bunu da şehirdeki çeşit çeşit restorandan yapabilirsiniz ki, restoranlarda bile beşer tane farklı menü var! Tabi çok yemek yemenin dezavantajı nedir? Kilo almak! Kilo almanın oyunda iki dezavantajı var. İlk olarak göbeğiniz büyüdükçe kadınlarla aranızdaki mesafe uzar. İkincisi de koşarken ve bisiklete binerken ayaklarınızın taşıdığı ağırlık arttığından hem koştuğunuz ya da bisiklet sürdüğünüz hız biraz da olsa azalır. Hem de hızlı pedal çevirme ve depar atma süreniz kısalır. San Andreas'ta kilolu insana hayat yok anlayacağınız.

Bu RPG özelliği sayesinde oyun yeni bir soluk kazanıyor ve ilk başta herşeyi yapamıyorsunuz. Bazı yerlere gitmek için mutlaka kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Mesela yarış pistine girmeniz için sürüş yeteneğinizin belli bir sınırı aşması gerekli ya da yeni dövüş hareketleri öğrenmek için belli bir kas seviyesi gerekli.

Nice Ride

Bisiklet lafı geçti yanılmıyorsam. Evet, artık oyunda kullanılabilen araç olarak bisiklet bile var. Araç çeşit ve sayısı da gelişen özellikler kervanında San Andreas için. Artık bisiklet (hadi canım), polis motorsikleti ve "pimp arabası" (bunu anlatamam, görmeniz lazım) gibi pek çok yeni aracı katabiliyoruz garajımıza. Tabi RPG özellikleri burada da devreye giriyor. Her araç tipini kullandıkça kendinizi o tipte geliştiriyorsunuz ve ilk seviyelerde bazı dezavantajlardan kurtuluyor, ilerledikçe de ek avantajlar kazanıyorsunuz. Mesela bisiklet ve motorsiklet becerinizi geliştirdikçe ilk başlarda düşme olasılığınız azalıyor, daha sonra da maksimum hız, dönme, fren ve motorsiklete binerken ateş etme gibi becerileriniz gelişiyor. Araçlarda da durum aynı. Geliştikçe hızlandığınızda olan kontrol kaybı, dönüş zorluğu gibi etkenler azalıyor yerine ateş etme maksimum hız artması gibi ek beceriler geliyor.Ayrıca bazı mekanlara ve araçlara ulaşmak için de araç-gereç becerilerinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Araç becerisi olur da silah becerisi olmaz mı? Artık silahları öyle hemen kırk yıllık keskin nişancı gibi kullanamıyorsunuz. Bir silahı ilk kez kullanmaya başladığınızda kurşunlarınız hedefiniz dışındaki yayalara, arabalara, kuşlara ve sincaplara (!) gidebiliyor. O silahı kullandıkça ve kendinizi geliştirdikçe de kurşunlar yollarını daha az şaşırmaya başlıyor, nişan imleciniz küçülüyor.

Bir de "respect" yani saygı durumu var. Oyuna ilk başladığınızda herkes sizin korkak olduğunuzu düşündüğünden saygı namına hiçbirşeyiniz yok. Bunu kazanmanın birkaç yolu var. Öncelikle her yere yayılmış düşman çete grafitileri var, bunların üzerini kendi çetenizinki ile kaplayarak az az da olsa saygınlığınızı artırabilirsiniz. Görev yaparak daha fazla artar saygınlığınız. Olmadı gidin düşman çetelerin adamlarını dövün ve hatta vurun, yavaş yavaş artacaktır saygınlığınız. Saygı kazandıkça da daha kalabalık çeteleri yönetebileceksiniz. Yani saygı da göz önünde bulundurulması gereken önemli bir etken.

Clearin' Da Hood

Eğlence bununla da bitmiyor. Oyunun içine serpiştirilmiş bir sürü eğlenceli mini-oyun da sizleri bekliyor. Barda bilardo ya da eski atari oyunlarını oynayabilirsiniz. İşin güzel yanı bu mini-oyunların üzerinde bile uğraşılmış olması. Bilardo oyunu piyasadaki en iyi bilardo oyunları kadar iyi, hatta bazılarından daha bile iyi. Atari oyunları da 90'ların başındaki basit Japon atari oyunları gibi, eğer o "atari salonu" zamanında büyüyenlerdenseniz alıp götürüveriyor sizi o günlere. Tabi bir de modifiye araba yarışları var ki Underground serisi bile biraz korkabilir bundan. Oyundaki her aracı modifiye edebiliyorsunuz ve bu araçlarla şehirdeki sokak yarışlarına katılıyorsunuz. Yalnız yarıştan sadece parkur etrafında koşuşturmacayı anlamayın. Oyundaki akla zarar çeşitlilik buralara da yansımış. Mesela süpansiyon kullanarak müzik eşliğinde arabanızı "dans ettirme" yarışmaları bile var.

Bu küçük oyunların tek amacı ekstra eğlence değil. Dediğim gibi oyundaki hemen hemen her ekstra özelliğin bir amacı, oyuna bir katkısı var. Bilardo ve sokak yarışı gibi mini oyunlarda bahis dönme durumu var. Böylece ilk başlarda küçük bir ek gelir kazanırken bu yarışlardan, ilerledikçe büyük paralar ve bazen de saygı kazanabiliyorsunuz.

Bu kadar sayfada oyunun güzelliklerinden bahsettim, peki hiç mi kötü yanı yoktur bu ounun? Oyunlarda ulaşılabilecek en üst noktaya ulaşabilmiş midir? "Hata mata yok! Mükemmel bu oyun!" diyesim geliyor ama diyemiyorum. Neredeyse hata ve kötü özellikten arınmış bir oyun San Andreas, ancak eski oyunlara göre biraz fazla zorlaştırılmış görevler. Hatta bazı görevlerde sinirlenip klavyemi kemirdiğim bile oldu. Bazı görevlerdeki zorluk gerçekten yüksek olmuş. Aslında bazı oyunculara göre kötü, bazılarına göre de güzel bir özellik bu. Zor ve uzun bir oyun isteyenler gerçekten de istediklerini alacaklar San Andreas'tan, bunu garanti edebilirim! Rahat bir oyun isteyenler de bir süre gerilecekler, ancak alacakları keyfin azalacağını hiç zannetmiyorum.

Oyuncunun yeniliğe doyduğu an

İşte böyle niteleyebiliriz kabaca San Andreas'ı ."Bir oyun nasıl deliler gibi genişletilebilir?" sorusuna net bir cevap vermiş Rockstar. Eğlencenin bir an olsun bile azalmadığı, keyifli, esprili, kaliteli, üzerinde uğraşılmış, oynamaya doymanızın uzunca bir vakit alacağı bir oyun olmuş GTA:San Andreas. Bir oyun yazarı klişesi ile bitirmek istiyorum bu yazımı. Sizin bu yazıyı okurken geçirdiğiniz vakit bile kayıp San Andreas için!

Artılar: Kocaman, sınırsız eğlence, oyna oyna bitmiyor, yeniliklerde sınırlar zorlanmış
Eskiler: Görevler biraz zorlaşmış

Flash Get: Flash Get Download

Ve işte link:İŞTE OYUN İÇERİ GİR link çalışmazsa = http://download.izzmir.com/GTA_SA_Ferfecir.NET.rar

GTA tüm serisi burda
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ford Racing Serisi
» Sony Ericsson P800 P900 Serisi Format Atma